Propolis w różnych formach – składnik pełen korzyści zdrowotnych

Propolis w różnych formach – składnik pełen korzyści zdrowotnych

8 kwietnia 2015 Wyłączono przez major

Propolis jest substancją podobną do żywicy, wytwarzaną przez pszczoły z pączków drzew, takich jak na przykład topola. Propolis jest jednak rzadko dostępny w czystej postaci – zwykle jest uzyskiwany z uli, gdyż pszczoły używają propolisu do ich budowy. Pobierany stamtąd jest bardzo przydatny w branży kosmetycznej.

Balsam propolisowy i jego korzyści

Propolis stosuje się w leczeniu ran i zakażeń wywołanych przez bakterie (w tym gruźlica i zakażenia górnych dróg oddechowych), przez wirusy (w tym HIV, „świńska grypa” jak i zwykłe przeziębienie), przez grzyby, oraz przez jednokomórkowe organizmy zwane pierwotniakami . Balsam propolisowy jest również stosowany w leczeniu brodawek. W ujęciu doustnym można go wykorzystywać do leczenia problemów żołądkowo-jelitowych, w tym zakażenia w chorobie wrzodowej.

Ludzie czasami nakładają propolis bezpośrednio na skórę w celu oczyszczenia rany, opryszczki narządów płciowych, opryszczki warg (opryszczki wargowej), obrzęku pochwy (zapalenie pochwy) i drobnych oparzeń. Propolis jest również stosowany miejscowo do płukania jamy ustnej w leczeniu bolesnych oparzeń jamy ustnej i stanów zapalnych (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej) i pleśniawki (kandydoza jamy ustnej lub gardła) oraz w celu poprawy gojenia po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej.

Balsam propolisowy – jak to działa?

Propolis wykazuje aktywność przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom. Może również zapewniać działanie przeciwzapalne i tym samym naprawdę efektywnie pomóc w gojeniu się skóry, w razie potrzeby.

Dziękujemy firmie Kerpro.pl za artykuł.