Korekcyjne ciemne okulary – dlaczego nie?
18 kwietnia 2019Użytkownicy okularów korekcyjnych często narzekają na to, iż nie maja możliwości założenia ciemnych okularów – o ile nie skorzystają ze specjalnych nakładek lub też nie założą pod spód szkieł kontaktowych. Jest to prawdą, o ile nie zdecydują się na popularne okulary fotochromowe, które łączą najlepsze cechy tych dwóch rodzajów okularów
W jaki sposób działają okulary fotochromowe?
Zasada działania tychże okularów jest bardzo prosta – wszystko rozbija się o tzw. efekt fotochromowy, który związany jest z reakcjami pomiędzy kationami srebra, a związkami takimi jak, min. Oksazyny lub naftopirany. Związki te rozpuszczone są w szkle lub też pokrywają plastikowe lub poliwęglanowy materiał od zewnątrz. Pod wpływem promieniowania UV typu A odchodzi do przejścia elektronów ze związków oksazyn na kationy srebra, co powoduje ich redukcję i wytrącenie się ciemnego srebra w obrębie powłoki. Siła efektu jest zależna od wartości promieniowania UV. Efekt jest w pełni odwracalny – przyciemnienie następuje w około minutę, z kolei okulary powracają do „przejrzystszego” stanu zaledwie w około 10 minut!
Dla kogo jest to dedykowane?
Jest to szczególnie polecane jako rozwiązanie dla osób z wadami wzroku, którzy wiele czasu muszą przebywać na świeżym powietrzu. Rekomendowane są również dla osób operowanych okulistycznie lub z wieloma chorobami okulistycznymi, którym towarzyszą dodatkowo wady refrakcji. Warto skorzystać z okularów fotochromowych, ponieważ zmniejszają one ryzyko zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, nowotworów, zapalenia rogówki oraz zaćmy związanej z promieniowaniem słonecznym.