Jak wygląda proces ściągania należności?

Jak wygląda proces ściągania należności?

4 lipca 2022 Wyłączono przez major

W działalności biznesowej większość firm spotka się z sytuacją, w której będzie musiało zająć się ściąganiem należności. Wówczas można zdecydować się na różne metody realizowania takiego procesu. Po pierwsze można samodzielnie ściągnąć długi. Oczywiście niezbędne jest wówczas stworzenie odpowiedniego działu. Zatem nie jest to rozwiązanie dla małych firm. Po drugie można postawić na firmy, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z windykowaniem należności. Wówczas można przyjąć dwa rozwiązania. Korzystać można z kompleksowej obsługi, gdy wybrana firma będzie zajmowała się w całości procesami windykowania należności. Obejmować to będzie kontakt z dłużnikami, także obsługiwanie etapu, na którym realizowane są egzekucje komornicze. Równocześnie można korzystać z mieszanych rozwiązań. Wówczas część windykacji realizowana jest bezpośrednio w przedsiębiorstwie, a jedynie niektóre sprawy zlecane są profesjonalnej firmie windykacyjnej.

Co jest w stanie zapewnić firma windykacyjna?

W większości przypadków firmy windykacyjne specjalizują się w realizowaniu obsługi konkretnych spraw. Należy to brać pod uwagę już na etapie dokonywania wyboru podmiotu, z którego usług zamierza się korzystać. Równocześnie w zależności od wielkości, czy doświadczenia na rynku firmy windykacyjnej, można korzystać z różnego zakresu obsługi. Wiele firm oferuje wyłącznie skupowanie długów, gdy inne zajmują się wsparciem przy takich sytuacjach jak egzekucje komornicze.

Jak obsługiwane są egzekucje komornicze?

W profesjonalnych firmach na etapie egzekucji komorniczej można liczyć między innymi na sporządzenie wniosków, czy kompletnej dokumentacji. Równocześnie podmiot zajmie się ich przekazaniem. Sprawa w ten sposób trafi do właściwego komornika. Przydatna może okazać się także reprezentacja adwokata podczas postępowania egzekucyjnego. Wpływać to może na to, jak skutecznie będzie przebiegać proces ściągania długu. Znaczenie ma również stałe utrzymywanie kontaktu z komornikiem, który ma przeprowadzić egzekucję.