Dlaczego chorobliwie chudniemy?

Dlaczego chorobliwie chudniemy?

13 kwietnia 2021 Wyłączono przez major

Z rozmaitymi rodzajami zaburzeń odżywiania będzie walczyć coraz większa ilość osób również w naszym kraju. Na pewno przyczynił się do takich deficytów powszechny model kulturowy, który będzie lansować osoby bardzo szczupłe. Wszyscy nieustannie dążymy do ideału, a więc za wszelką chcemy wyglądać perfekcyjnie. Aby tak się stało, trzeba schudnąć. Niestety coraz większa ilość osób nie potrafi trzymać tu zdrowego balansu pomiędzy odchudzaniem chorobliwym, a nie jedzeniem. W konsekwencji więc będą się pojawiały choroby takie jak anoreksja.

Czy zaburzenia odżywiania mogą być groźne?

Bardzo ważne jest to, aby zauważyć, że właśnie anoreksja będzie dolegliwością spotykaną nie tylko i wyłącznie u kobiet, ale również u mężczyzn. Bardzo często będzie występować u nastolatków i nastolatek. Jednym z kluczowych zagadnień będzie tu więc terapia zaburzeń odżywiania. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że takie dolegliwości nieleczone będą prowadzić do niezwykle poważnych zdrowotnych powikłań. Zdarzają się też przypadki zgonów, jeżeli nie występuje leczenie. Problem jest, więc niezwykle poważny i nie można go absolutnie ignorować.

Jak powinna być realizowana terapia zaburzeń odżywiania?

Oczywiście zaburzenia związane z odżywianiem będą miały bardzo zróżnicowaną etiologię. Duży wpływ będą mieć tutaj na przykład czynniki rodzinne, ale także społeczne i jak wspomnieliśmy kulturowe. Na to jeszcze będą się nakładały na przykład deficyty osobowościowe oraz czynniki fizjologiczne. Ktoś może mieć, więc większe tendencje do tracenia kilogramów, a ktoś mniejsze. Dlatego tylko i wyłącznie specjalista będzie wiedział, jaki rodzaj terapii zastosować, aby była skuteczna. Pamiętajmy o tym, że we właściwy sposób rozpoznane zaburzenia odżywiania są do wyleczenia, jeżeli tylko terapia będzie prowadzona w prawidłowy sposób. Wielu pacjentów po wyleczeniu odzyska po prostu radość życia. Jeżeli więc występują u nas takie problemy, to musimy się przygotować na to, że będzie niezbędna psychoterapia indywidualna oraz konsultacje u psychiatry no i oczywiście spotkania z psychoterapeutą.