Czy narzędzia chirurgiczne są jednorazowe?
14 czerwca 2015Każdy człowiek chociaż raz w życiu miał do czynienia z placówkami medycznymi. Zdrowie nie jest trwałe i nie dbając o siebie, można bardzo łatwo je stracić. Główną cechą, jaka łączy ze sobą wszystkie placówki medyczne jest odpowiednie utrzymanie czystości i sterylności. Każdy szpital musi być odpowiednio zadbany i spełniać pewne wymogi, aby mógł przyjmować pacjentów.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie instrumenty medyczne, których używają lekarze, są na danym pacjencie stosowane po raz pierwszy. Wiele z nich nie jest jednorazowych, co oznacza, że można je dezynfekować i po raz kolejny wprowadzić do użytku.
Narzędzia chirurgiczne wielokrotnego użytku
Do narzędzi chirurgicznych wielokrotnego użytku zaliczamy większość przyborów dostępnych na sali operacyjnej! Jeśli lekarze po każdym zabiegu pozbywaliby się instrumentów medycznych, planeta utonęłaby w odpadach. Innowacyjne techniki umożliwiające sterylizację narzędzi z wszelkich bakterii i zanieczyszczeń biologicznych pozwoliły na wyczyszczenie powierzchni do stopnia nie zagrażającego zdrowiu człowieka.
Narzędzia chirurgiczne to artykuły, które muszą być projektowane i tworzone zgodnie z panującymi normami. Zarówno ich kształt, waga, jak i materiał wykonania jest niezwykle istotny i wpływa na późniejszą pracę nimi, a także łatwość usuwania zanieczyszczeń.
Jednorazowe narzędzia na sali operacyjnej!
Wiele narzędzi medycznych dostępnych jest zarówno w formie wielokrotnego użytku, jak i jednorazowej. Przykładowo chirurdzy często decydują się na wymianę ostrzy chirurgicznych za każdym razem – nie każdy skalpel jednak składa się z dwóch części, dlatego to zależy od jego budowy.
Do użytku jednorazowego przeznaczone są również elementy uniformu lekarzy podczas badania pacjenta czy przeprowadzania zabiegu. Maseczki, rękawiczki, ubranie operacyjne, czepek, okulary oraz nakładki na buty zawsze zostaną przeznaczone do utylizacji ze względów bezpieczeństwa.